Az Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium 2024 szeptemberében első ízben rendezett ECL nyelvvizsgát Sopronban. Ez alkalommal Szentpáli Csabával, a nyelvvizsgaközpont helyi szakmai vezetőjével beszélgettünk.
Minek köszönhető, hogy az Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium ad helyet a soproni ECL nyelvvizsgaközpontnak?
A Dialóg nyelvstúdió évtizedeken át sikeresen működtette Sopronban az ECL vizsgarendszert. A szóbeli és írásbeli vizsgarészek lebonyolításában az elmúlt évtizedben számos alkalommal vett részt iskolánk. Amikor a nyelvstúdió megszüntette működését Sopronban, szinte természetesen adódott, hogy alávetjük magunkat az akkreditációs eljárásnak és nyelvvizsgaközponttá válunk.
Iskolánk tehetségpontként működik, ezért a tehetséggondozásra és ezen belül a nyelvi kompetenciák fejlesztésére kiemelt figyelmet fordítunk. Tevékenységünk részét képezi az idegen nyelvi tehetségfejlesztés, így a nyelvvizsgaközpont működtetésére lehetőségként is tekintünk, lehetőségként, amelyet a mi intézményünk tanulói számára biztosítunk. Ugyanakkor a felkészüléshez a város többi középiskolás korú tanulójának is tudunk segítséget nyújtani.
Milyen típusú nyelvvizsgákat kínálnak, és típusú nyelvvizsgák érhetőek el a központban?
Az iskolánkban működő nyelvvizsgaközpontban angol és német nyelven három szinten, B1, B2 és C1 szinten, azaz alap-, közép- és felsőfokon tehető nyelvvizsga.
Milyen lehetőség van a nyelvvizsgára való felkészítésnek?
Az ECL vizsgarendszer célirányos, a sikeres vizsgához szükséges anyagokkal segíti a felkészülést. Honlapján mintafeladatokat és azok megoldókulcsát is megtalálják az érdeklődők, valamint hasznos tanácsokat is adnak a vizsgázóknak az egyes vizsgarészek teljesítéséhez. Ezen kívül vizsgafeladatokat tartalmazó könyvekkel támogatják a felkészítő tanárok munkáját és az önállóan készülő vizsgázókat. ECL vizsgaközpontként már a közeli jövőben tervezzük, hogy felkészítő tanfolyamokkal mi magunk is segíteni tudunk a felkészülésben azoknak, akik hozzánk fordulnak.
Mi a nyelvvizsga menete?
A vizsga négy készséget mér: olvasáskészség, íráskészség, beszédértés és beszédkészség.
Az írásbeli részvizsga az olvasás- és az íráskészséget méri. Az olvasáskészség vizsga során a vizsgázónak két szövegértési feladat helyes megoldásával kell igazolnia, hogy szótár nélkül képes a vizsgaszint követelményeinek megfelelő nehézségű általános szöveg tartalmát megérteni. Az íráskészség vizsgarészben a vizsgázónak két, általában 150-200 szavas írásművet kell alkotnia irányítási szempontok alapján. A fogalmazások megírásához nyomtatott szótár használható. A szókincs és a nyelvhasználat minősége mellett fontos értékelési szempont a szövegtagolás, és nem hanyagolható el a stílus és a kommunikatív hatékonyság sem. Ezek mindegyike egyenlő súllyal szabja meg az írásművek értékét.
A szóbeli részvizsga kétségtelenül legnagyobb erőpróbája a beszédértés vizsgarész. A vizsgára jelentkezettnek felvételről elhangzó két szöveg kétszeri meghallgatása alapján a feladatlapok helyes kitöltésével kell igazolnia, hogy képes megérteni a vizsgaszint követelményeinek megfelelő nehézségű beszélt nyelvi szövegeket. A legizgalmasabb vizsgarész a beszédkészséget mérő. Ez páros vizsga, és hangfelvétel készül róla. Egy ráhangoló beszélgetést követően két önálló vizsgafeladatot kell a vizsgázóknak megoldaniuk: előbb egy adott témában a vizsgáztató által kezdeményezett irányított beszélgetésben vesznek részt a vizsgázók, majd ezt követően egy négy képpel felvezetett önálló témakifejtés zárja a vizsgát. A vizsgarész azt méri, hogy a vizsgázók mennyire önállóan, logikusan felépített gondolatmenet alapján tudják kifejteni gondolataikat. Az értékelő és a kérdező-értékelő vizsgáztató külön-külön értékeli a vizsgázók teljesítményét.
Milyen tanácsot adna azoknak, akik nyelvvizsgára készülnek?
A sikeres vizsga záloga az olvasáskészségi és a beszédértési feladatok gyakorlása. De nem kell különösebben „ráfeszülni” a vizsgafeladatokra! Az íráskészséget vizsgáló témák rendszerint aktuális, a fiatalabb korosztály számára érdeklődésre számot tartó feladatokat tűznek ki, a javítók a tételek megfelelő kidolgozását kérik számon azon a szinten, amelyre a vizsgázó jelentkezett. A beszédkészség vizsgán pedig minden vizsgázó bízhat nyelvi kompetenciái megvillantásában és a barátságos hangulatot teremtő vizsgáztatókban…