A 2023-2024. tanévben útjára indított városismereti programsorozatunk keretében Sopron olyan intézményeivel ismerkedhettek meg az érdeklődő diákok, mint a Kuruc-dombon álló meteorológiai állomás, a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet, a Lővér uszoda, a Győr-Moson-Sopron Vármegye Soproni Levéltára és a Soproni Petőfi Színház.
Az idei első, Sopron értékeit bemutató sétánk a pályaudvarra vezetett. A látogatásunkat a központi várócsarnokban kezdtük, ahol vendéglátóink az 1872-ben alapított Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút (GYSEV-Raaberbahn) történetéről meséltek. Megtudtuk, hogy az első vonalszakasz Győr és Sopron között 1876. január 2-án nyílt meg, majd három évvel később a Sopron és Ebenfurt közötti szakaszt is átadták a forgalomnak. A vasúttársaság folyamatos vasútvonal-bővétésének és fejlesztéseinek köszönhetően napjainkra Magyarországon és Ausztriában kb. 435 kilométeres pályahálózatot üzemeltet, és utasforgalma kb. 6 millió főre tehető.
A hálózat üzemirányítását a soproni Forgalom-ellenőrző Központban (KÖFE) dolgozó szakemberek látják el, akik modern számítástechnikai eszközök segítségével végzik a munkájukat. A hatalmas monitorfalon mi is láthattuk a GySEV vonalhálózatát és nyomon követhettük a vonatok mozgását. A központot elhagyva a motorműhelyben tettünk egy rövid látogatást, ahol a villany- és dízelmozdonyok karbantartása és javítása zajlik.
A műhelybejárás során láthattuk közelről a zöld-sárga „Repcebikának” becézett Taurust, Bobót, a dízel tolatómozdonyt, a vietnámi gyártású Aprókát és a szovjet dízelmozdonycsalád egyik tagját, Ludmillát, illetve az egykori postás kocsit, amit elsősegélykocsiként baleseti mentésre használnak.
A programnak köszönhetően ismét sok új ismerettel gazdagodtunk, és a pályaválasztásnál hasznos információt is szereztünk.
Ha érdekelnek benneteket Sopron kulturális és természeti értékei, szeretnétek többet tudni a városban működő intézményekről, figyeljétek a hirdetéseket és tartsatok velünk!
A pályaudvar látogatásról több fotó itt található!